Opublikowany przez: monika.g
Autor zdjęcia/źródło: Pierwsze chwile noworodka @ v.ivash / Freepik
Poród to bardzo trudne przeżycie i to zapewne na nim skupiasz się pod koniec ciąży, ale na pewno zastanawiasz się też jak to będzie, gdy pierwszy raz zobaczysz swoje dziecko. Nie możesz doczekać się tej chwili, próbujesz ją sobie wyobrazić, tworzysz w głowie różne scenariusze. Dowiedz się czego możesz się spodziewać tuż po porodzie i jak wyglądają pierwsze chwile życia noworodka.
Poród jest bardzo wyczerpujący i dla mamy, i dla dziecka. Chwile zaraz po nim to czas na odpoczynek, uspokojenie i wyciszenie, dlatego kontakt skóra do skóry jest tu tak bardzo ważny. Dziecko opuszczając bezpieczny, ciepły i cichy azyl jakim był dla niego brzuch mamy przeżywa szok. Jest mu zimno, jest zmęczone i przestraszone. Ciepło skóry mamy, słyszenie bicia jej serca, delikatny głos i pierwsze czułości uspokajają maluszka. Wzmacniają też u mamy wydzielanie oksytocyny, która uwolniła się już z chwilą porodu, a teraz jej poziom wzrasta. Jeśli rodziłaś przez cesarskie cięcie to właśnie kontakt z dzieckiem aktywuje wydzielanie oksytocyny, która jest hormonem szczęścia, miłości i przywiązania. Odpowiada ona również za laktację, aktywuje kanaliki mleczne w piersiach do wytwarzania pierwszego mleka jakim jest siara. To bardzo ważne, aby maluch tuż po porodzie dostał chociaż kilka kropli siary. Dziecko samo instynktownie będzie szukało Twojej piersi, gdy tylko poczuje, że jest blisko Ciebie. To niesamowite, że takie maleństwo potrafi samo podciągnąć się i znaleźć pierś. Położna podająca Ci dziecko na pewno mu to ułatwi, kładąc je w odpowiedni sposób i pomagając Ci właściwie przystawić malucha. Kontakt skóra do skóry według Standardów Opieki Okołoporodowej powinien trwać nieprzerwanie przez 2 godziny. Dopiero po tym czasie personel szpitalny może zająć się dzieckiem i zabrać je na badania, zważyć, zmierzyć, itp.
W ciągu 24 godzin maluszek powinien zrobić swoją pierwszą kupkę, która nazywa się smółka, ponieważ swoim wyglądem przypomina trochę smołę. Jest czarna i kleista, może mieć też odcień ciemnozielony lub brunatny. Składa się z różnych substancji nagromadzonych podczas życia płodowego maluszka w jego jelitach (takich jak maź płodowa i enzymy trawienne). Maluch w brzuszku mamy wydala tylko sterylnie czysty mocz, który jest efektem połykania przez niego wód płodowych. Kupkę robi dopiero po porodzie, jednak zdarza się, że przy ciąży trwającej powyżej 40 tygodni dziecko może pierwszy stolec wydalić do wód płodowych. Istnieje wtedy ryzyko zachłyśnięcia się dziecka zanieczyszczonymi smółką wodami płodowymi. Po wydaleniu smółki waga urodzeniowa malucha spada.
Noworodek ważony jest zaraz po urodzeniu, a po ok. 24 godzinach od porodu jego waga znacznie spada. Spowodowane jest to wydaleniem smółki, oddawaniem moczu, czasami wymiotami, wysychaniem skóry oraz osuszaniem się płuc. Spadek masy ciała noworodka nie może jednak przekraczać 10% jego masy urodzeniowej. Większy spadek masy może grozić odwodnieniem. Najniższą wagę maluch osiąga w 3-4 dobie życia, a po tygodniu od narodzin jego waga wraca do normy i wzrasta.
Około 3 dnia od narodzin u dziecka może pojawić się żółtaczka. Nie przestrasz się więc, gdy zobaczysz, że Twój maluszek ma żółtą skórę. Żółtaczka występuje u większości noworodków i jest spowodowana szybkim rozpadem krwinek czerwonych, których niedostatecznie wykształcona jeszcze wątroba dziecka nie nadąża wydalać z organizmu. Żółta substancja zabarwiająca skórę to bilirubina, powstaje ona z rozpadu krwinek czerwonych i w sposób naturalny jest wychwytywana i wydalana przez wątrobę. Bilirubina jest niegroźna dla zdrowia, a żółtaczka fizjologiczna u noworodka zwykle ustępuje samoistnie po 5-6 dobie życia. Jednak jeśli się przedłuża wtedy może być dla dziecka groźna, ponieważ bilirubina zatruwa nerki i hamuje produkcję substancji energetycznych i odżywczych. Żółtaczka pojawiająca się już w pierwszej dobie życia dziecka i utrzymująca się powyżej 2 tygodni to żółtaczka patologiczna wymagająca leczenia. W takim przypadku stosowana jest fototerapia, czyli naświetlanie promieniami ultrafioletowymi. Podaje się także dożylnie glukozę. Naświetlanie zazwyczaj daje efekty już po 1-2 dniach stosowania.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.